İNSAN KİŞİLİĞİNİ AÇIĞA VURAN AYRINTILAR

İnsanların Kişiliği Hakkında Zannettiğinizden Çok Daha Fazlasını Açığa Vuran 12 Ayrıntı
Karşımızdakinin nasıl bir karaktere sahip olduğunu genellikle ne söylediği, nasıl göründüğü gibi bâriz verilerden öğrenmeye çalışırız. Ancak istisnasız her insanın göstermeyi tercih ettiğinden çok daha derin özellikleri, motivasyonları ve inançları vardır. İşte bunları tespit etmek ve bir insanı daha iyi tanımak için dikkat etmeniz gereken 12 ayrıntı:

 1. Gülümseme ve duygulanma biçimleri
  Bir insan içten bir şekilde gülümsediği zaman dudaklarının ve gözlerinin kenarlarında kırışıklıklar oluştur. Eğer gülümseme zorlamaysa bu kırışıklar yalnızca dudak kenarlarında oluşur. Bunun yanında bir insan yoğun duygular yaşadığı zaman gözleri sulanır ve ağzı daha çok tükürük üretmeye başlar. Bu yüzden duygulanan bir insan daha sık yutkunmaya başlar. Dikkat edin, bunlardan biri eksikse o insanın samimiyetinden şüphelenmek için haklı sebepleriniz var demektir.
 2. Birbirlerini selamlama biçimleri
  Yeni tanıştığınız bir insan eğer elinizi sağlam bir şekilde sıkar ve bunu yaparken gülümserse, bu insanın dışa dönük ve güvenilir biri olması olasıdır. Eğer bu insan sizinle ilk tanışmasında elini omzunuza koyarsa bu ya sizden hoşlandığı, ya da sağlam bir manipülatör olduğu anlamına gelir. Eğer el sıkışırken sizin elinizi iki eliyle birden sıkıyorsa da bu sizden bir şey talep edeceği ya da size bir sır vereceğini gösterir.
 3. Telefonlarına ne sıklıkta baktıkları
  Bir insan telefonuna çok sık baktığında, bu onun bulunduğu ortamdan sıkıldığını gösterir. Evet, bu iddialı bir genelleme çünkü bugün çoğu insan hemen her yerde telefonuna bağımlı hâlde yaşıyor. Bunu ister kendinizde, ister çevrenizdeki insanlarda gözlemleyin, telefona bakmak kesinlikle sıkıntı göstergesidir.
 4. Nasıl selfie çektikleri
  Selfie çekerken kamerayı aşağıda tutmak, o insanın etrafında olan bitene karşı pozitif bir yaklaşımı olduğunu gösterir. Ciddi bir karaktere sahip olanlar nâdiren kendi fotoğraflarını çekerler ve bunları çok daha nâdir paylaşırlar. Son yıllarda meşhur olan dudakları büzerek selfie çekme eğilimi ise genellikle çok gergin zamanlar yaşayan insanların gösterdiği bir davranıştır.
 5. Yemek yeme biçimleri
  Tabaklarındaki her şeyi küçük parçalara bölerek yiyen insanlar uzun süreli ilişkiler arar ve hayatlarını planlı bir şekilde yaşarlar. Öte yandan tabaklarındaki her şeyi birbirine karıştırarak yiyen insanlar da genellikle güçlü bir kişiliğe sahip ve sorumluluk almayı seven kişilerdir. Tabaklarındakini kaşla göz arasında silip süpürenler, aynı anda birden fazla iş yapma konusunda becerikli ve işlerinde oldukça başarılıdır. Bunun yanında çok yavaş yemek yiyen insanlar da ânı yaşamasını bilen, hayatın tadını çıkaran huzurlu kişilerdir.
 6. Nasıl konuştukları
  Bir hikaye anlatırken “ben” kelimesini sıklıkla kullanan insanların doğruyu söylüyor olma ihtimâli oldukça yüksektir. Eğer bu kelime haddinden fazla kullanılırsa bu durum o kişinin benmerkezci olduğuna işarettir. Bunun yanında “biz” kelimesini sıklıkla kullanan insanlar, büyük ihtimalle sosyal çevrelerini hayatlarının merkezinde tutmaktadır. Bir başka ilginç bilgi ise, insanların yaşlandıkça gelecek zamanlı anlatımı, geçmiş zamanlı anlatımdan daha sık kullanmaya başlamalarıdır.
 7. Patlamış mısırı nasıl yedikleri
  Yapılan araştırmalar içe dönük insanların patlamış mısırı tek tek ve dikkatle yediğini, dışa dönük insanların ise avuç avuç yediğini göstermektedir. Ayrıca bir oturuşta tüm bir kartonu hızlıca yiyip bitiren insanlar daha az bencil ve başkalarının ihtiyaçlarına karşı daha fazla duyarlıdır.
 8. Kahvelerini nasıl tercih ettikleri
  Lider karakterli insanların genellikle espresso içmeyi tercih ettiği bilinmektedir. Bunun yanında sütlü kahve içen insanlar genellikle kararsız ve rahat bir yapıya sahip olmaktadır. Sosyal ve yaratıcı insanlar kapuçinoyu tercih ederken, hayata belirli bir bakışı olan prensip sahibi insanlar sade kahveyi tercih etmektedir.
 9. Nereye baktıkları
  Kahve örneğinden devam edelim. Kahve içerken fincanlarının içine bakan insanlar daha düşünceli, konsantrasyon sahibi ve daha az hayalci iken, uzaklara dalıp giden ya da etrafını seyreden insanlar başkalarının düşüncelerine daha çok önem veren, dikkatsiz, ama aynı zamanda etraflarındaki dünyadan daha çok haberdar olan kişilerdir. Ve son olarak kahvesini içerken gözlerini kapatan insanlar, büyük ihtimalle hayatlarının gergin ya da acı dolu bir döneminde olan ve rahatlamaya ihtiyaç duyan kişilerdir.
 10. Kendilerinden ne sıklıkta bahsettikleri
  “Ben” kelimesini kullanmanın ne gibi kişilik özelliklerine işaret ettiğini yukarıda açıklamıştık. En az bunun kadar önemli olan bir başka şey de, kişinin anlattıklarını ne kadar kendi anılarının, ne kadar çevreden duyduğu ya da gözlemlediği şeylerin oluşturduğudur. Kendisi hakkında çok fazla şey anlatan insanlar ne kadar kendini beğenmiş gibi görünse de, aslında çevreden onay almak ve sevilmek için büyük bir arzu duyuyordur. Bunun yanında kendi anılarından nadiren bahseden insanlar daha rahat, eşitlikçi ve gözlemci insanlardır.
 11. Hangi durumlarda sustukları
  Susmak çoğu zaman insanın etrafında olup bitene karşı verdiği bir tepkidir. Susmak kimi zaman pasif agresyona, kimi zaman huzursuzluğa, kimi zaman rahatlığa ve kimi zaman da yılmışlığa işaret eder. Bu sebeple bazı insanlar söylenen bir şeye alındığında, bazıları içinde bulunduğu ortamdan rahatsız olduğunda, bazıları gevşediğinde ve bazıları da ilgi başkasının üstünde toplandığında susma eğilimi gösterir.
 12. Ve ne zaman mutlu oldukları
  Mutluluk illa ki karşınızdakinin mutlu olduğunu söylemesiyle anlayabileceğiniz bir durum değildir. İnsanların küçük hareketlerinden ve bilinçsiz davranışlarından da mutlu olduklarını çıkarabilirsiniz. Bazı insanlar yalnızca kendileri için iyi bir şey olduğunda mutlu olurken, bazıları sevdiklerinin iyi olmasıyla, bazıları başkalarının kötü duruma düşmesiyle ve bazıları da gururlarının okşanmasıyla mutlu olurlar. Bilinçsiz olarak ortaya çıkan küçük gülümsemeler, alaya almalar ve aşırı hareketlilik, kişinin ne zaman mutlu olduğunu gözlemlemek için önemli ipuçlarıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s