10 Bin Saat Kuralı

10 Bin Saat Kuralı Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey
Önce 10 bin saat kuralı nedir açıklayalım. Malcolm Gladwell’in ilk olarak 2008 yılında basılan “Outliers” adlı kitabında başarıyı getirdiğini öne sürdüğü iki etkenden biridir. Temel olarak kural, bir konuda uzmanlaşmak için en az 10.000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söyler. Küresel olarak büyük ilgi gördü ve kitabın Best-Seller olmasına katkı sağladı. Yıllar boyu üstüne yazılar yazıldı ve seminerlere konu oldu. Şimdi bu kural hakkında bilmeniz gerekenlere geçelim.

 1. Kuralın temeli: eğer bir alanda başarıyı yakalamak istiyorsan çalışmalısın.
  Kitapta örnek olarak Bill Gates ve The Beatles verilmişti. Gates, lisede okurken evinin yakınında bulunan ve o zamanlar için nadir nitelikte bir bilgisayar laboratuvarına sahip olan Washington Üniversitesi’ne gidip orada kod çalışırmış. The Beatles’ın Hamburg zamanına da değinen kitap, orada aralıksız 8 saat çalıştıkları dönemden bahsetmiş ve her iki sininde başarısını bu çalışmaya dayandırmıştır.
 2. Bu çalışma toplamda 10 bin saat olmalı.
  Konu üstünde çalışarak ve pratik yaparak elde ettiğin tecrübelerin toplamda 10 bin saat olmalı ki, o alanda ustalaşıp olası her şeyi tanıyabilirsin ve ona göre daha uygun kararlar ile yoluna devam edebilirsin. Bu da sana sonunda başarıyı getirir. 10 bin saat kuralı için en önemli nokta burasıdır.
 3. Bu kural aslında ortaya atılmış bir tez ve hipotezler de var.
  10 bin saat kuralının bu kadar ilgi görmesi sonrasında bu konu üzerine tartışmalar ve araştırmalar yapılmaya başlandı. 2014’de yayınlanan bir araştırma sonucuna göre pratik yapmak;
  -Oyunlarda %26
  -Müzikte %21
  -Sporda %18
  -Eğitimde %4
  -Mesleklerde %1’lik bir fark yaratmış.
 4. Kuralın geçerli olabileceği alanlar sınırlı sayıda.
  Frans Johansson, “The Click Moment” adlı kitabında düzenli olarak yapılan bu pratiğin sadece yapıları istikrarlı ve oturmuş sistemlerde geçerli olduğunu, 10bin saat kuralının bu alanlarda başarının habercisi olacağını öne sürmüş. Girişimcilik gibi alanlarda çoğu zaman kurallar ortaya atılsa da kısa bir süre sonra o kuralın yerini yenisi alıyor. Böyle sürekli değişken bir dinamiğe sahip alanlarda daha kurallar yazılmadı. Virgin grubunu kuran Richard Branson ilk olarak bir müzik stüdyosu kurmuştu ama şimdi grup 400’e yakın şirkete sahip ve uzaya insan göndermeye hazırlanıyorlar.
 5. Pratik ve tecrübe kesinlikle önemli ama abartıldığı kadar değil.
  Hem teorikte hem uygulamada tecrübe ve pratik önemini koruyor. Ama çoğu zaman genç girişimcilerin bu ikiliyi atlattığını ve önüne geçtiğini görüyoruz. Asıl sorulması gereken soru şu. Başka hangi etkenler başarıyı getirme konusunda öne çıkıyor?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s