SOSYAL MEDYA DİYETİ

Dijital Minimalizm ve Sosyal Medya Diyeti
“Hayatta en çok neye değer veriyorsunuz?” sorusunun yanıtı elbette herkes için farklı olabiliyor. Doğru yanıt ise kendiniz olmalı. Minimalist yaşamın önerisi; en çok kendinize değer vermeniz, sizi strese sokan şeylerden arınabilmeniz, doğal olana yönelmeniz, mükemmeliyetçilikten uzaklaşmanız. Bu yazımızda “sizi strese sokan şeyler” ile kastettiğimiz dijital yaşam ve sosyal medya konusunda minimalizmi nasıl benimseyebileceğinizi anlatıyoruz. Sizi stresten arındırabilecek, yüklerinizden kurtulmanızı sağlayacak dijital minimalizm ve sosyal medya diyeti hakkında merak edeceğiniz her şeyi bu rehberde bulabilirsiniz.
Gece akıllı ampulümüzün uyku moduna uygun olarak yaydığı ışıkla uyuyor, akıllı alarm ile uyanıp akıllı saatimizle egzersiz yapıyoruz. Günün devamında akıllı telefon, akıllı televizyon ve elbette bilgisayar her an yanımızda. Hatta kimi zaman “internet olmasa ne yapardık” düşüncesine kapılıyoruz. Oysa anlamlı bir hayat sürmenin ön koşulu teknolojiyle birlikte gelen dijital nimetleri, fayda sağlayacak şekilde kullanabilmek. İşte, tam da bu noktada dijital minimalizm ve sosyal medya diyeti devreye giriyor.

Dijital Minimalizm Nedir?
Sanattaki minimalizm akımı zamanla bir yaşam modeli haline geldi. Dijital minimalizm de minimalizmin alt kolu olarak ortaya çıkan ve temelinde sadelik olan bir yaklaşımı ifade ediyor. Elbette, teknolojinin insan hayatını kolaylaştırdığı günümüzde teknolojiden uzak kalmak mümkün değil. Dijital minimalizm de teknolojik yenilikleri dikkat dağıtıcı etkenler olmaktan çıkarıp nitelikli bir hayatı destekleyecek araçlar haline getirmeyi amaçlıyor.
Dijital minimalizm kavramını ortaya koyan kişi olan, Georgetown Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri alanında ders veren Cal Newport, bu kavramı “Çevrimiçi ortamda geçirilebilecek süreyi titizlikle belirleyip gerçekten fayda sağlayacak şekilde kullanmayı öngören bir felsefe.” olarak tanımlıyor. Newport’a göre; teknoloji şirketleri, bağımlılık davranışını tetikleyecek şekilde tasarladıkları teknolojilerle insanların onay arzusunu sömürüyor. Newport, 30 günlük süre belirleyip zorunlu olmayan teknolojileri hayatınızdan çıkarıp, 30 gün süresince anlamlı bulduğunuz davranışları belirlemeyi ve 30 gün sonunda zorunlu olmayan teknolojileri tekrar hayatınıza sokmanızı öneriyor.
Dijital minimalizm felsefesini hayatınıza geçirebilmek için şu adımları uygulayabilirsiniz:
Telefonunuzla temasınızı azaltın. Bunun için; yemek yediğiniz, film izlediğiniz ve bir işe odaklandığınız zamanlarda telefonunuzu kendinizden uzak bir yere bırakın.
Sizin için öncelikli olmayan bildirimleri kapatın.
Saate bakmak için telefon kullanmak yerine gerçek bir saat kullanın.
Dijital dünyadaki sosyallik gerçek dünyada asosyal olmak anlamına gelebiliyor. Bu nedenle dijital ilişkilerinizi kısıtlayın.
Yeni bir hobi edinin veya yeni ritüeller belirleyin.

Sosyal Medya Diyeti Nedir?
İnternet dendiğinde artık çoğu insanın aklına sosyal medya geliyor. Yapılan araştırmalara göre 81 milyon nüfusa sahip ülkemizin yüzde 51’i aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Kimileri sosyal medyadaki fotoğraflarda gördüğü hayata özenip depresyona girerken kimileri ise insanların özel bilgilerine ulaşmak için sosyal ağları kurcalayıp ciddi şekilde çabalıyor.
Twitter’a ve Instagram’a girmeden bir saatini geçirmeyen milyonlarca insandan biriyseniz, bu konuda acilen önlemler almalı ve sıkı bir sosyal medya diyeti uygulamaya başlamalısınız.
Sosyal medya diyeti, sosyal ağlara giriş yapmama veya daha az giriş yapmama anlamına geliyor. Sosyal medya ile kilo yönetimi arasında sıkı bir ilişkinin varlığından söz ediliyor. Sosyal medyada geçirilen her 5 dakikalık zaman dilimi atıştırma hissini artırıyor.
LED ışık ekranlara sahip akıllı cihazlar mutluluk hormonu melatoninin salgılanmasını yavaşlatıyor. Sosyal medyada zaman geçiren kişiler, daha az egzersiz yapma gereği duyuyor. Paylaşımlara yapılan yorumlar gelişme çağındaki kız çocuklarında beden imgesinin bozulmasına yol açabiliyor. Tüm bu olumsuz tabloyu şu önlemlerle ortadan kaldırmak mümkün:
Takip ettiğiniz hesapları gözden geçirin.
Günde 2 saatten fazla sosyal medyada zaman geçirmeyin. Telefonların ayarlar bölümünde ekran süresiyle ilgili bölümler yer alıyor. Hangi uygulamayı ne kadar kullandığınızı buradan takip edebilir ve sınırlayabilirsiniz.
Ekran parlaklığını kısın ve günün evrelerine göre gece modunun devreye girmesini ayarlayın.
Sizi motive eden profilleri takip etmeye, negatif enerji yayan kişileri takibi bırakmaya özen gösterin.
Özel günler için sosyal medyanın hatırlatmasını beklemeyin ve not alın.
Karışık, göz ve beyin yoran renklerin hakimiyetindeki uygulamaları silin.
Yukarıdaki adımlar stresten ve karmaşadan uzak kalmanız için yeterli olmadığında hesaplarınızı dondurun veya tamamen kapatın. Yalnızca 21 günde her şeye alışabilirsiniz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s